تبلیغات
بوی یاس

بوی یاس
وبلاگ سیاسی مذهبی بوی یاس (فدایی ولایت )

معرفی کتابهای دفاع مقدس 

1- نیمه پنهان یک اسطوره / همسر سردار شهید محمد ابراهیم همت / تهران: کمال / 1379


این کتاب، حاصل گفت و گویی است با "ژیلا بدیهیان" {همسر سردار شهید سپاه اسلام، محمد ابراهیم همت، فرمانده لشکر محمد رسول الله (ص)، که در تاریخ 17/12/1362 در عملیات بزرگ خیبر در جزیره ی مجنون شهید شد} در این گفت و گو، خانم بدیهیان از خاطرات خود درباره ی آشنایی با شهید همت، ازدواج و زندگی مشترک، حضور در کردستان (پاوه)، تولد فرزند و سجایای شهید همت سخن گفته است.


2- یادگاران / فاطمه غفاری / روایت فتح / 1381


این کتاب شامل خاطرات غواصان لشکر چهارده امام حسین علیه السلام از عملیات کربلای3 است. خاطراتی از حاج حسین خرازی، غواصی با اشنوگر (وسیله ی نفش کشیدن زیر آب)، یافتن اجساد غواصان شهید چند روز بعد از شهادت در آب، شوخی های غواصان با یک دیگر، برخورد با عروس دریایی، خواب دیدن به نشانه ی شهادت، برخورد غواصان با اسرای عراقی، شناسایی غواصان، نام گذاری گردان یونس توسط شهید خرازی، یاد شهیدان غواصی شاه چراغ، اسماعیلی، جان نثاری بعد از عملیات، و...


3- اسرار جنگ تحمیلی به روایت اسرای عراقی / مرتضی سرهنگی / سازمان تبلیغات اسلامی / 1368


این کتاب، مجموعه ی سی مصاحبه با اسرای عراقی است که ماهیت دشمن بعثی را روشن کرده، مقاومت و ایثارگری رزمندگان اسلام در مقابل دشمن متجاوز و مظلومیت ملّت مظلوم ما را به تصویر می کشد. در این مصاحبه ها اسرای عراقی از حمله به خرمشهر و غارت اموال مردم، اسیر کردن تعداد زیادی از غیر نظامیان در هویزه، سوزاندن یک دختر قهرمان و مادر پیرش، زنده به گور کردن چند نفر از اهالی روستاهای خرمشهر و... گفته اند.


4- سردار ولایت مدار / امین محمد جانلو / انتشارات حلم / 1383


... کتاب حاضر که مبین پیوند عمیق شهیدان با ولایت است قدمی است در راه تبیین اهداف والای آنان که هدف امام راحل عظیم الشأن (ره) بود، همان که تئوری مترقی ولایت فقیه را  به بهترین شکل ممکن تبیین نمود و آن را برای نخستین بار به مرحله ی اجرا درآورد و نیز بیعتی است دوباره با اندیشه و پرچمدار آن در این زمان، یعنی مقام عظمای ولایت، که بار این امامت را بر دوش کشیده و استوار و در برابر هجوم بیگانگان بر حریم اندیشه ی اسلامی ایستاده است.


5- جنگ و خاطره / دفتر ادبیات و هنر مقاومت / 1381


در این کتاب به بررسی تطبیقی ادبیات خاطره نویسی جنگ رزمندگان ایرانی در جنگ ایران و عراق و رزمندگان فرانسوی در جنگ جهانی اول با شرکت شماری از صاحب نظران، استادان، دانشجویان و نویسندگان خاطرات جنگ پرداخته است.
مقصود از انتشارات این مقالات و در دسترس گذاشتن مباحث و موضوعات مطرح شده برای آگاهی علاقمندان و ترغیب اهل نظر و نهادها مطالعاتی به مسئله شناسی های دقیق تر در این زمینه می باشد.


6- در جستجوی نور / حسین بهزاد / فرهنگی لشکر 27/1381


یاران تفحص؛ همان خط شکنان زمان جنگ هستند. آنان که روزی در این صحراها و بیابان ها جنگیده اند و اکنون به پیروی از "بنی اسد" بعد از واقعه ی عاشورا و از دل خون گرفته خاک جبهه ها تکه تکه پیکرهای همرزمان خویش را می جویند.
سرداران شهید محمودوند، پازوکی، موسوی، شاهدی، غلامی، صابری ها، شهبازی، زمانی و حیدری از زمره ی خمن دلاوران گمنام تفحص اند و این کتاب قصه ی این یاران است.


7- آسمانه / ستاد آزادگان استان سمنان / دفتر ادبیات و هنر مقاومت / 1374


کتاب "آسمانه" در بردارنده ی خاطرات آزادگان استان سمنان درباره ی نماز، دعا و نیایش در دوران اسارت خود در اردوگاه های بعثی ها است. آن ها در این خاطرات شرح می دهند که چگونه رزمندگان برای برپا داشتن نماز در اردوگاه ها به هر کاری دست می زده اند. درجه ی ایمان و اخلاص آن ها به خداوند متعال و استحکام و پایمردی شان در اعتقادات مذهبی و وفاداری نسبت به حضرت امام (ره) نیز به وضوح در این خاطرات به چشم می خورد.


8- گنجینه های آسمانی / شهید مرتضی آوینی / مؤسسه ی فرهنگی روایت فتح / 1375


پخش فیلم های مستند تلویزیونی روایت فتح از فروردین ماه سال 1365 آغاز شد و تا پایان جنگ در سال 1367 ادامه یافت. شهید سید مرتضی آوینی، علاوه بر حضور در جبهه و نظارت بر تولید و تدوین، نگارش متن فیلم ها را نیز بر عهده داشته است. مجموعه ی حاضر، متن تمامی گفتارهای روایت فتح را به انضمام متن دو فیلم مستند دیگر، تحت عنوان "با من سخن بگو دو کوهه"، را در برمی گیرد.


9- خوزستان در جنگ (ج.1) / مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران / 1379


اطلس حاضر، شامل وقایع جنگ مربوط به استان خوزستان و دارای پنج فصل است. فصل اول، خوزستان را قبل از انقلاب و از انقلاب اسلامی تا شروع جنگ و هجوم ارتش عراق به این سرزمین و اهداف عراق از این هجوم و میزان دستیابی به آن تشریح می کند. هر یک از فصل های دو تا چهار، به گزارش هجوم دشمن در هر یک از محورهای سه گانه ی خوزستان (شوش - دزفول، سوسنگرد - اهواز و خرمشهر آبادان) اختصاص یافته است و...


10- کمین جولای 82 / حمید داود آبادی / فرهنگسرای پایداری / 1384


در این کتاب معمائی مورد نگارش و بررسی قرار گرفته است، به قدمت نزدیک به ربع قرن؛ داستان سراسر ابهام سفر ناتمام چهار شهروند جمهوری اسلامی ایران، در یک ظهر داغ تابستانی از جاده ی ساحل طرابلس - بیروت به سوی پایتخت اشغال شده لبنان.
داستان ماجرای کمین شبه نظامیان مسیحی ارتش رژیم اشغالگر قدس بر سر راه خودروی حامل "سید محسن موسوی"، "احمد متوسلیان"، "کاظم اخوان" و "تقی رستگار مقدم" در ظهر پنجم جولای 1982 است.


11- نامه های فهیمه / فهیمه بابائیان پور / حوزه ی هنری / 1369


کتاب در چهار قسمت تنظیم شده است: 1. سرآغاز نامه (مقدمه ای درباره ی مرحومه بابائیان، آشنایی وی با شهید غلامرضا صادق زاده و دوران جبهه و شهادت وی). 2. یادداشت ها (گزیده ای از مکتوبات وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی). 3. نامه ها (شامل خلاصه ی متن نامه های فهیمه به شهید غلامرضا، نامه های شهید غلامرضا به فهیمه و نامه های فهیمه به علیرضا). 4. ضمیمه ها (شامل وصیتنامه ی مرحومه فهیمه بابائیان و نمونه ای از دستنوشته ی وی و تصاویری از وی با همسرش غلامرضا).


12- خرمشهر در جنگ طولانی / مرکز تحقیقات جنگ سپاه پاسداران / 1377


... خرمشهر در جنگ طولانی؛ درباره ی واقعه ی عظیم و به یاد ماندنی آزادی خرمشهر نیست؛ حکایت امری است عظیم تر از آـن؛ حکایت مقاومت عجیب خرمشهر است در برابر رژیم متجاوزگر عراق؛ آن هم نه تنها در آغاز جنگ تحمیلی بلکه قبل از آن هم ...


13- باغ انگور / باغ سیب / باغ آیینه / همسر شهید مهدی باکری / سوره ی مهر / 1379


... زندگی کردن با افرادی مثل آقا مهدی سختی دارد؛ سختی ها کشیدم؛ از این شهر به آن شهر سفر کردم؛ نگران و مضطرب بودم، اما بهترین دوران زندگی ام در کنار ایشان بود.
این کتاب خاطرات خانم صفیه مدرس همسر شهید مهدی باکری است. زندگی در کنار این سرداران با وجود همه ی سختی ها و ناملایمات، غنیمت است. غنیمت است مدتی را با افلاکیان زندگی کرد.


14- لبنان / شهید دکتر مصطفی چمران / 1360


... هنر آن است ه بی هیایوی سیاسی و خودنمایی های شیطانی برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند، نه هوس، و این هنر مردان خداست از سخنان حضرت امام خمینی (ره) در شهادت دکتر چمران، بررسی حوادث لبنان کاری بس مهم و در عین حال مشکل و فقط از عهده کسانی بر می آید که علاوه بر نگرش ظاهر حوادث به آن توجه و تحت تاثیر تبلیغات ظاهر فریب واقع نشوند و کتابی که به عنوان لبنان اثر ارزشمند "شهید دکتر مصطفی چمران" ارائه شده است، عجین با خلوص و پاکی و صداقت است.


15- سفر به گرای 270 درجه / احمد دهقان / نشر صرصر / 1375


کتاب "سفر به گرای 270 درجه" داستان نوجوان رزمنده ای است که در جبهه مجروح می شود و پس از بهبود، علی رغم مخالفت والدین، می خواهد مجدداً به جبهه می رود. برای آمادگی شرکت در عملیات کربلای5، در جبهه ی شلمچه، به اردوگاه تاکتیکی فرستاده می شود.
در آغاز عملیات، به زحمت از فرمانده برای رفتن به خط مقدّم رضایت می گیرد. پس از مشقات زیاد و قرار گرفتن در محور شلیک و ...


16- راز و نیاز شهدا / عبدالله گلوگاهی / انتشارات ارمغان / 1383


... این کتاب گوشه های ناچیز از راز و نیاز شهدا را به قلم کشیده است.
شهدایی که با خضوع و خشوع و اخلاص عمل خود، ره صد ساله را با شگفتی اعجاب انگیزی یک شبه پیمودند و پروانه وار در آتش عشق معشوق سوختند.
امید است از این خاطرات پند و عبرت گرفته و از جاده های پرپیچ و خطرناک به سلامت عبور کنیم.


17- فهمیده رزمنده کوچک / قاسم کریمی / نشر تاریخ و فرهنگ / 1378


پنجمین جلد از مجموعه "تاریخ انقلاب برای نوجوانان" حوادث تاریخ انقلاب اسلامی، در سال 1359، را در برمی گیرد.
عناوین برخی از مطالب عبارتند از: انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها از پنجم مرداد 1359؛ عملیات سری آمریکا برای نجات گروگان های آمریکایی و ناکامی آن در واقعه صحرای طبس؛ انتخاب اولین نخست وزیر - شهید رجایی - در تابستان 1359؛ حماسه ی شهادت شهید حسین فهمیده.

 


 18- حماسه حضور: نقش رهبری در دفاع مقدّس / شیخیان / انتشارات یاقوت / 1379


این کتاب مجموعه ای است از خاطرات مقام معظم رهبری، آیت الله خامنه ای، از جنگ و حضور در جبهه های نبرد. موارد  زیر از جمله خاطرات هستند: آغاز جنگ و نابسامانی ارتش، بی تدبیری و سیاست های خائنانه بنی صدر، مشکلات سپاه، حضور فعال در طراحی و فرماندهی عملیات، بازدید از جبهه های نبرد و ارتباط مستقیم با رزمندگان خطوط مقدّم امدادهای غیبی، جنگ های نامنظم، محاصره ی آبادان، عملیات ثامن الائمه و ...


19- عقیق / نصرت الله محمودزاره / بنیاد حفظ آثار / 1375


کتاب "عقیق"، شرح زندگی سراسر حماسه و ایثار سردار رشید سپاه، شهید حاج حسین خرازی است که بر اساس اظهارات همسنگران او و سخنرانی های شهید تدوین شده است. نویسنده ی کتاب جهت شناختن شخصیت شهید عازم پایگاه شهید ردانی پور در اهواز می شود و در آن جا با علاقه و عشق رزمندگان نسبت به شهید رو به رو می گردد. وی به جمع آوری مطالب و واقعیت های موجود می پردازد.


20- فاو تا شلمچه / محمد درودیان / مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ / 1379


جلد سوم از مجموعه ی شش جلدی "سیری در جنگ ایران و عراق"، شامل هفت فصل و یک ضمیمه به قرار زیر است.
فصل اول: "نگاهی اجمالی به عملیات والفجر8"؛ فصل دوم: "تشدید فشار به جمهوری اسلامی"؛ فصل سوم: "رویایی با وضعیت جدید"؛ فصل چهارم: "ماجرای مک فارلین"؛ فصل پنجم: "عملیات کربلای4"؛ فصل ششم: "عملیات کربلای5"؛ فصل هفتم: "آخرین تحرکات نظامی در جنوب"

 
طبقه بندی: خدمات مذهبی،
برچسب ها: خدمات، معرفی کتب، کتب دفاع مقدس، دفاع مقدس، خدمات مذهبی، خدمات وبلاگ، خدمات وبلاگ بوی یاس، وبلاگ نویسان، ولایت، شهادت، فاطمه غفاری، روایت فتح، یادگاران، سردار، لشگر، سپاه، اهل قلم، آوینی، شهادت و شهید،
[ دوشنبه 22 اسفند 1390 ] [ 05:16 ب.ظ ] [ رضا مردانه ]
درباره وبلاگ

خدایا تا ظهور آقامان امام خامنه ای را برایمان نگه دار .
آمین


یاس یعنی بوی دل بوی بهشت / یاس یعنی فاطمه حیدر سرشت
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
پخش زنده حرم امامان معصوم و اماکن مقدس وصیت نامه شهدای 8 سال دفاع مقدس خاطرات و داستان های زمان جنگ تصاویری از شهدا و امام شهدا یکی از بزرگترین مراجع حدیث شعر های امام خامنه ای تصاویری از امام خامنه ای شعر های امام خمینی پیامک و سخن بزرگان دانستنی ها