تبلیغات
بوی یاس

بوی یاس
وبلاگ سیاسی مذهبی بوی یاس (فدایی ولایت )
اسامی فرشتگان در قرآن

1. جبریل؛ این كلمه در زبان عبری «گبریل» به معنای قهرمان و مرد خدا است. وی از فرشتگان بزرگ الهی است كه نام او سه بار در قرآن كریم آمده است. (بقره، آیه98 و99 و تحریم، آیه4) البته در آیه¬هایی هم بی¬آن¬كه به صراحت نام او را ذكر كند به او اشاره دارد؛ مانند: تكویر، آیه19؛ مریم، آیه17. در فارسی جبرئیل نوشته می¬شود. وی فرشته وحی است كه آیات قرآن را بر پیامبر اكرم صلی الله و علیه و آله را می¬آورد.
2. میكال؛ این كلمه غیر عربی و غیر منصرف است. این كلمه یك¬بار در قرآن كریم (بقره، آیه99) آمده است و به صورت میكائیل و میكاییل نیز تلفظ می¬شود. و فرشته روزی است.
3. رَعْد؛ برخی گفته¬اند كلمه رعد در آیه «وَیُسَبِّحُ الرَّعْدُ بِحَمْدِهِ وَالْمَلائِكَةُ مِنْ خِیفَتِهِ وَیُرْسِلُ الصَّواعِقَ فَیُصِیبُ بِها مَنْ یَشاءُ وَهُمْ یُجادِلُونَ فِی اللهِ وَهُوَ شَدِیدُ الْمِحالِ» نام فرشته¬ای است كه مأمور ابرهاست و ابرها را به مكان¬هایی كه باید باران در آن¬جا ببارد هدایت می¬كند؛ ولی با توجه به این¬كه تسبیح خدای سبحان عمومی است و همه مخلوقات خدا را تسبیح می¬كنند كلمه رعد در این آیه صدایی است كه از برخورد ابرها تولید می¬شود.
4. قعید؛ این كلمه عربی است و یك¬بار در قرآن كریم آمده است. «إِذْ یَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّیانِ عَنِ الْیَمِینِ وَعَنِ الشِّمالِ قَعِیدٌ» گفته¬اند مراد از قعید در این آیه فرشته¬ای است كه گناهان انسان¬ها را می¬نویسد. برخی دیگر گفته¬اند كلمه قعید در این آیه صفت است نه اسم و وصف فرشتگانی است كه موكل انسان¬ها هستند.
5. مالك؛ نام فرشته¬ای كه گماشته بر جهنم است و به اذن خدای متعال داخل و خارج كردن جهنمیان به دست اوست در سوره زخرف آیه77 در این باره می¬فرماید:«وَنادَوْا یا مالِكُ لِیَقْضِ عَلَیْنا رَبُّكَ قالَ إِنَّكُمْ ماكِثُونَ»
6. روح؛ این كلمه 25 بار در قرآن كریم تكرار شده است كه مراد از آن،‌ فرشته و غیر فرشته است. مانند این آیه¬ها: «یُنَزِّلُ الْمَلائِكَةَ بِالرُّوحِ مِنْ أَمْرِهِ عَلى مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِهِ» «نَزَلَ بِهِ الرُّوحُ الأمِینُ» «یَوْمَ یَقُومُ الرُّوحُ وَالْمَلائِكَةُ صَفًّا»
در روایتی كه از امام صادق علیه السلام نقل كرده¬اند آن حضرت می¬فرماید: روح فرشته¬ای است بزرگ¬تر از جبرئیل و میكائیل. در روایتی از ابن عباس نقل كرده¬اند كه منظور از روح فرشته بزرگی از فرشتگان است.
7. سكینه؛ چون در قرآن كریم آمده خدا سكینه را نازل كرد؛ برخی گفته¬اند او از فرشتگان الهی است؛ ولی این¬گونه نیست و به معنای لغوی آن است.
8. هاروت؛ 9. ماروت؛ این دو كلمه در آیه102 سوره بقره آمده است (وَما أُنْزِلَ عَلَى الْمَلَكَیْنِ بِبابِلَ هارُوتَ وَمارُوتَ) این¬ها دو فرشته¬ای هستند كه خدای متعال به شهر بابل فرستاد كه به مردم شهر مطالبی آموختند و مردم از آن آموخته¬ها در راه ناصحصح استفاده كردند.
طبقه بندی: دانستنی ها،
برچسب ها: دانستنی ها، فرشته، فرشتگان، قرآن، اسامی، رعد، سکینه، هارون، جبرییل، مالک، کلکوت، سوره،
[ یکشنبه 30 بهمن 1390 ] [ 02:48 ب.ظ ] [ خادم حرم یار ]
درباره وبلاگ

خدایا تا ظهور آقامان امام خامنه ای را برایمان نگه دار .
آمین


یاس یعنی بوی دل بوی بهشت / یاس یعنی فاطمه حیدر سرشت
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
پخش زنده حرم امامان معصوم و اماکن مقدس وصیت نامه شهدای 8 سال دفاع مقدس خاطرات و داستان های زمان جنگ تصاویری از شهدا و امام شهدا یکی از بزرگترین مراجع حدیث شعر های امام خامنه ای تصاویری از امام خامنه ای شعر های امام خمینی پیامک و سخن بزرگان دانستنی ها